بررسی کتاب های عربی کنکور


امروز می خواهیم با هم درباره کتاب های عربی کنکور که  دومین درس دفترچه عمومی است، صحبت کنیم. ضریب این درس ۲ هست، ۲۵ سوال دارد و مهلت پاسخگویی به این ۲۵ سوال، ۲۰ دقیقه است.

همانطور که میدانید سوالات در بخش عربی به ۷ دسته تقسیم می شوند:

بخش ترجمه و مفاهیم: ۱۰ سوال

بخش مفهوم لغات: ۱ سوال

بخش متن و درک مطلب: ۴ سوال

بخش تحلیل صرفی: ۳ سوال

بخش حرکت گذاری: ۱ سوال

بخش جمع مکسر، متضاد و مترادف: ۱ سوال

بخش قواعد: ۵ سوال

بخش معنی و مفهوم ۱۱ سوال از ۲۵ سوال عربی کنکور رو به خودش اختصاص داده است و این یعنی به خودی خود ۴۴ درصد از عربی کنکور!!!

به همه دانش‌آموزانی که در دروس عربی، ادبیات و زبان انگلیسی درصدهای خوبی ندارند، پیشنهاد قطعی و همیشگی ما شروع به خواندن از بخش لغات است، چون هم فرآیند یادگیری آنها آسان‌تر هست و هم شما رو به حداقل درصدی که باید در این دروس کسب کنید می‌رساند. قواعد از دیگر بخش‌های مهم سوالات‌عربی هست که داشتن یک منبع کامل و البته قابل اعتماد که درسنامه خوبی هم ارائه کرده باشد می تواند بسیار کمک کننده باشد. کتاب های جامع خیلی سبز و میکرو طلایی گاج علاوه بر داشتن درسنامه کامل، سطح سوالات بسیار خوبی دارند. در این منابع، برای هر درس چند درک مطلب آورده شده که تمرین آنها قطعاً عملکرد بهتری را برای شما رقم خواهد زد.

کتاب عربی جامع کنکور سری میکرو طلایی گاج

کتاب میکرو طلایی تعداد تست های کنکور بیشتری نسبت به کتاب خیلی سبز ارائه کرده است و همچنین در کل و در هر فصل تعداد تست‌های بیشتری نیز دارد. درسنامه بخش بخش و نکات ترجمه‌ای (بخش ترجمه از جمله مهمترین بخش های کنکور درس عربی هست) و همینطور پاسخنامه بسیار کامل از جمله نکات مثبت این کتاب هست. همچنین بخشی تحت عنوان تست های ترکیبی دارد که در ابتدای آن نحوه برخورد با این تست ها رو توضیح داده است که این باعث پیش گرفتن این کتاب از نمونه های مشابه می شود. علاوه بر این، این مجموعه یک کتابچه لغت هم دارد که باعث تکمیل این مجموعه از لحاظ امتیاز برای خریداری شده است.

اطلاعات کتاب :

نویسنده: اسرافیل قربان پور

رشته: ریاضی فیزیک و علوم تجربی

موضوع: عربی

پایه:دهم + یازدهم + دوازدهم

سری :میکرو طبقه بندی

قطع:رحلی ( ۲۹×۲۱ ~)

نوع جلد: شومیز سلفون براق

تعداد صفحات: ۷۳۶

وزن: ۱,۳۵۰ گرم

مباحث در این کتاب به‌صورت پایه به پایه و درس به درس (و نه موضوع به موضوع) چیدمان شده است. مؤلف در آغاز به ارائه‌ی درس‌نامه و نکات آموزشی پرداخته‌ و به‌منظور تثبیت مفاهیم در ذهن داوطلبان گرامی در این بخش مثال‌های کاربردی نیز مطرح کرده‌ است. در گام بعدی واژگان و اصطلاحات جدید، واژه‌های مترادف و متضاد، کلمات مشابه و جمع‌های مکسر ارائه شده‌اند. در هر مبحث تلاش شده از سطر به سطر کتاب درسی حتی پاورقی‌ها و مثال‌ها، سؤالات تألیفی چهارگزینه‌ای مطرح شود. در لابه‌لای این سؤالات، نمونه‌ تست‌های کنکور داخل و خارج از کشور نیز مطرح شده تا هیچ نکته‌ای از قلم نیفتد. دانش‌آموزان عزیز پس از این‌که دانش خود را با تکیه بر بانک تست پربار این کتاب سنجیدند، زمان آن فرامی‌رسد که با بررسی پاسخ‌نامه‌ی تشریحی مندرج در کتاب پیش رو نقاط ضعف خود را بشناسند و درصدد برطرف کردن آن برآیند. مولف در پایان مطالب هر درس و پایه، به‌منظور جمع‌بندی یک آزمون جامع نیز پیوست کرده است. از دیگر ضمیمه‌های کاربردی این کتاب می‌توان به «نکات کلیدی ترجمه»، «مفاهیم»، «تجزیه و ترکیب» و «ضبط حرکات» اشاره کرد. با اطمینان خاطر می‌توان گفت پس از مطالعه‌ی کتاب‌های میکروطبقه‌بندی و سنجیدن نقاط ضعفتان قادر هستید به هر نوع تست مرتبط با آن مبحث پاسخ دهید.

  • آموزش جامع قواعد در قالب درس‌نامه‌های کاربردی
  • ارائه‌ی بیش از ۳۷۰۰ پرسش چهارگزینه‌ای سراسری و تألیفی
  • ارائه‌ی پاسخ‌های کاملا تشریحی
  • ارائه‌ی تست‌های کنکور سراسری ۱۴۰۰

کتاب عربی جامع انتشارات خیلی سبز

اما کتاب خیلی سبز (که به جرأت می توان گفت انتشارات خیلی سبز در دروس عمومی بسیار عالی عمل کرده و جزو بهترین کتاب ها برای معرفی به دانش آموز هست که با آرامش خاطر به سراغ این انتشارات برود) علاوه بر یک درسنامه کامل در ابتدای هر درس که شامل نکات قواعد و ترجمه هست ،معنی کلمات، اسم ها و افعال مهم و همچنین معنی جملات مهم کتاب درسی رو هم در درسنامه خودش قرار داده است.کتاب جامع خیلی سبز تعداد سوالات کمتری نسبت به کتاب میکرو طلایی دارد، اما در قیمت مناسب تری در بازار عرضه میشود.

اطلاعات کتاب :

نویسنده: کاظم غلامی-بهروز حیدر بکی-غزال موسوی-محسن آهویی

رشته: ریاضی فیزیک و علوم تجربی

مقطع تحصیلی : متوسطه دوم (دهم، یازدهم و دوازدهم)

موضوع: عربی

سری :میکرو طبقه بندی

قطع:رحلی ( ۲۹×۲۱ ~)

تعداد جلد : تک جلدی

تعداد صفحات: ۶۶۰

وزن: ۱.۱۲۳کیلوگرم

قالب کلی کتاب بدین صورت است که ابتدا با بیان درسنامه هر درس آغاز می شود و پس از آن تست های آن درس مطرح می شود و پس از پایان هر چهار درس، یک قسمت ویژه برای درک مطلب آمده و در نهایت نیز پاسخ های تشریحی قرار گرفته اند

درسنامه :

اساساً مولفین خود را موظف به تبعیت از کتاب درسی و اهداف آن نمی دانند و رویه کتاب محور را به کل کنار گذاشته و تلاش کرده اند مواردی را مطرح کنند که حدس می زنند می تواند در کنکور بیاید، حتی اگر مخالفت مستقیم و صریح با اهداف مطرح شده در مقدمه کتاب درسی داشته باشد.  درسنامه کتاب عربی جامع تست خیلی سبز بیشتر به درد دانش آموزان با سطح متوسط و بالا می خورد، اما می تواند به دانش آموز ضعیف نیز کمک کند، مشروط به اینکه مطالب پایه های قبلی را بلد باشد.

تست ها :

جدول کمی تست ها

کتابدرسعنوانتعداد تست
عربی دهم۱ذاک هو الله۱۵۱
۲المواعذ العددیه۱۵۱
۳و۴مطر السمک-التعایش السلمی۱۸۹
۵هذا خلق الله۱۶۴
۶ذوالقرنین۱۶۰
۷یا من فی البحار عجائبه۱۳۷
۸صناعه التلمیع فی الادب الفارسی۱۲۳
عربی یازدهم۱من آیات الاخلاق۱۵۸
۲فی محضر المعلم۱۵۷
۳عجائب الاشجار۱۴۲
۴آداب الکلام۱۴۷
۵الکذب مفتاح لکل شر۱۷۱
۶آنه ماری شیمل۱۶۱
۷تاثیر اللغه الفارسیه علی اللغه العربیه۱۶۸
عربی دوازدهم۱الدین و التدین۱۶۹
۲مکه المکرمه و المدینه المنوره۱۵۲
۳الکتب طعام الفکر۱۵۷
۴الفرزدق۱۶۰
درک مطلب۲۹۵
مجموع۳۱۱۲

ضمن اینکه دوستانی که تمایل به کار بیشتر در زمینه درک مطلب عربی را دارند می توانند از کتاب درک مطلب از انتشارات خیلی سبز یا گاج استفاده بکنند.

در مجموع باید گفت که هر دو کتاب، کتاب های عربی کنکور  بسیار خوبی هستند، اما برای خریداری توجه کنید که کدام کتاب  برای شما از لحاظ زمان،تعداد سوال، قیمت و…. مناسب تر خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *