بررسی آزمون های جامع کنکور سراسری

کنکور را می توان همه‌گیرترین آزمون دانش‌آموزی دانست و سیر تحول قوانین، نحوه طراحی سوالات، شرایط برگزاری و نتایج آن، طی ۴۸ سال قابل توجه است. از این رو مسئولیت متوجه مراکز و موسسات آموزشی برای آماده‌سازی دانش‌آموزان می‌شود. آزمون‌های آزمایشی در بین خدمات آموزشی نقش موثری را ایفا می‌کنند. آزمون را می‌توان از نگاه آموزشی جدا از نگاه سنجشی آن، بسیار ارزشمند و موثر دانست.

در این میان ارزش آزمون های جامع و منطبق با کنکور از بقیه آزمون‌های مرحله‌ای بیشتر است. در آزمون‌های آزمایشی همه چیز جامعه آماری نیست. شاخص‌هایی همچون کیفیت سوال و نزدیکی ذهنی طراح سوال یا طراح  سوالات کنکور در آزمون‌های آزمایشی جامع بسیار مهم‌اند.

در آزمون‌های گاج طبق تجربه سالیان گذشته در بسیاری از دروس شباهت ۷۰ یا ۸۰ درصدی دیده می‌شود. این امر نشان دهنده تالیف آزمون های جامع گاج به دست کسانی است که کاملا به سلیقه‌ی طراح کنکور آشنایی دارند و با اعمال نبوغ خود می‌توانند سوالاتی در سطح کنکور سراسری وخیلی نزدیک به آن طراحی کنند.

در این آزمون‌ها موضوع طراحی سوال مطرح است، نه موضوع کپی کردن سوالات از کتب کمک آموزشی حتی کمک آموزشی‌های خود مجموعه گاج. برخلاف بسیاری از موسسات  که مبنای آزمون‌ها را از تست‌های کتب خود انتخاب می‌کنند، در آزمون‌های جامع گاج تمامی سوالات مجددا طراحی می‌شود تا دانش‌آموز برای اولین بار با سری جدیدی از سوالات (دقیقا همچون کنکور سراسری) مواجه شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *