IELTS چیست؟

 IELTS که برگرفته از سرواژگان (International English Language Testing System) به معنای سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی است، یکی از باارزش‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی است که در سراسر جهان برگزار می‌شود. آیلتس در واقع آزمونی بریتانیایی بوده و از این نظر در برابر تافل، آزمون آمریکایی، قرار می‌گیرد. این آزمون به دست دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می‌شود.

انواع آزمون آیلتس

آزمون آکادمیک آیلتس( IELTS Academic)

همان طور که از این نام پیداست، آیلتس آکادمیک در درجه اول برای دانش آموزان و دانش جویانی است که به دنبال پذیرش در مطالعات پس از دوره دبیرستان هستند (کالج و دانشگاه) و در آن زبان انگلیسی، در سطح متوسط است. مثلا اگر به دنبال تحصیل خارج از کشور در کالج یا دانشگاه کانادایی هستید، به احتمال زیاد شما نیاز به ارائه نمره آزمون آیلتس آکادمیک به عنوان بخشی از تقاضا نامه خود دارید.

با این حال، آزمون  آیلتس آکادمیک فقط مختص دانشجویان نیست؛ همچنین ممکن است بسیاری از متخصصان و متقاضیان شغلی در خارج از کشور، به ارائه نمرات آیلتس آکادمیک نیاز داشته باشند. این امر به ویژه در حوزه پزشکی صادق است؛ چرا که پزشکان، پرستاران، داروسازان و سایر متخصصان مربوطه برای کار در جاهایی مثل کانادا یا استرالیا، به این نسخه از آزمون نیاز خواهند داشت.

آزمون آکادمیک، نشان می دهد که شما فهم پیشرفته ای از زبان انگلیسی دارید. به طور خاص، این قالب، مهارت های ریدینگ و رایتینگ را که لزوماً جزئی از ارتباطات روزمره میان انگلیسی زبانان نیستند را مورد آزمون قرار می دهد. این آزمون را به عنوان مقدمه ای کوچک برای نوع زبانی که در تجربه شخصیتان در دانشگاه و کالج حین تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان با آن روبرو خواهید شد، در نظر بگیرید.

آزمون جنرال آیلتس (IELTS General Training)

اگر متقاضی مهاجرت عمومی در کشورهایی مثل کانادا، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و انگلستان هستید، آزمون آموزش جنرال آیلتس برای شما مناسب است! برخی از شرکت های چند ملیتی، از نمرات آیلتس جنرال برای تعیین توانایی زبان انگلیسی استخدام های خارجی، استفاده می کنند. این آزمون، توانایی های انگلیسی اسپیکینگ شما را در موقعیت های روزمره تر مثل محیط های اجتماعی یا کاری، ارزیابی می کند.

مراحل آزمون آیلتس

آزمون آیلتس در دو مرحله برگزار می گردد. مرحله اول، بخش کتبی آزمون است که مدت ۲ ساعت و ۴۰ دقیقه است. در آزمون کتبی، مهارت های شنیداری، خواندن و نوشتاری مورد ارزیابی قرار می گیرند.مرحله دوم آزمون آیلتس، مرحله گفتاری است. در این بخش مهارت صحبت کردن شما به زبان انگلیسی سنجیده میشود. همچنین بخش های مختلف آزمون نیز شامل شنیداری، خواندن و نوشتاری همگی دریک روز برگزار خواهد شد. فراموش نکنین که آزمون مصاحبه نیز به فاصله یک هفته قبل یا بعد از آزمون کتبی انجام می شود.

مهارت شنیداری (Listening)

زمان این ازمون حدوداً ۳۰ دقیقه است . شامل دفترچه ای حاوی چهل سوال در ۴ بخش می شود . نوار امتحان شنیداری فقط یکبار پخش می‌شود.قبل از پخش نوار فرصت دارید تا سؤال‌ها را مرور کنید. پس از پایان یافتن هر بخش، فرصت دارید تا جواب‌های خود را بازبینی نمایید. پاسخ‌ها باید در دفترچه سوالات نوشته شود. با پایان گرفتن نوار ده دقیقه فرصت دارید تا جواب‌ها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

دو بخش اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می‌باشد.

دو بخش دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است. یک مکالمه حداکثر چهار نفره و یک کنفرانس، تشکیل دهنده این بخش‌ها هستند.

مهارت خواندن(Reading )

جنرال  ریدینگ((General Reading

زمان آن۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال است .دفترچه حاوی متون که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود. بر خلاف امتحان شنیداری، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود. متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آن‌ها خواننده غیر متخصص است.

بخش اول در مورد امور روزمره اجتماعی است.

بخش دوم در مورد جزوات آموزشی و احتیاجات رفاهی است.

بخش سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

اکادمیک ریدینگ  (Academic Reading)

زمان آن ۶۰ دقیقه برای ۴۰ سؤال است.دفترچه حاوی ۳ متن که جمعاً ۲۰۰۰ تا ۲۷۰۰ کلمه دارند به داوطلب داده می‌شود. بر خلاف امتحان شنیداری، زمان اضافه‌ای جهت انتقال جواب‌ها از دفترچه سوالات به پاسخنامه به شما داده نمی‌شود. متون بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و مخاطب آن‌ها خواننده غیر متخصص است. متون جنبه علمی دارند. حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

مهارت نوشتاری(Writing)

 جنرال رایتینگ((General Writing

 قسمت رایتینگ از دو بخش تسک ۱ و تسک ۲ تشکیل شده است که ۶۰ دقیقه زمان دارد. در تسک ۱ (Task 1) پیشنهاد می شود که داوطلب ۲۰ دقیقه زمان بگذارد و درباره مهم‌ترین اطلاعات نمایش داده شده در تصویر (جدول، انواع نمودار و گراف، فرآیند تولید، نقشه و …)  یک متن ۱۵۰ کلمه‌ای بنویسد. در تسک ۲ (Task 2) داوطلب ۴۰ دقیقه زمان دارد تا نظر موافق و یا مخالف خود را در مورد موضوعی حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسد.

اکادمیک رایتینگ( Academics Writing)

در این قسمت به داوطلب ۶۰ دقیقه زمان داده می شود تا در مورد موضوعات تسک ۱ و تسک ۲ بنویسد. در قسمت اول داوطلب باید با توجه به موضوعی که داده شده است نامه ای ۱۵۰ کلمه ای بنویسد و در بخش دوم نیز در مورد مورد مورد بحث نظر موافق و یا مخالف خود را در قالب انشایی با حداقل ۲۵۰ کلمه بنویسد.

مهارت گفتاری (Speaking)

امتحان گفتاری که زمان ۱۱ تا ۱۴ دقیقه می‌باشد، یک امتحان به صورت گفتار رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است.

بخش اول ۴ تا ۵ دقیقه بطول می‌انجامد و متقاضی باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایق خود جواب دهد.

در بخش دوم باید به مدت ۲ دقیقه در مورد موضوعی که به شما داده می‌شود صحبت کنید. قبل از آن یک دقیقه فرصت دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان ۲ دقیقه، به یک یا دو سؤال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید. مهم نیست به تمام سوالات روی کارت پاسخ دهید، اما باید بتوانید از آن‌ها استفاده کرده و تا دو دقیقه به صحبت خود ادامه دهید.

در بخش سوم به مدت ۴ تا ۵ دقیقه با مصاحبه‌کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در بخش دوم به آن پرداخته‌اید. یکی از مهم‌ترین عوامل کسب موفقیت و نمره خوب در امتحان گفتاری آیلتس، نحوه مطالعه برای چنین امتحانی است.

کتاب Mindset

این مجموعه کتاب، یکی از منابع آزمون آیلتس است که زبان‌آموز را در مهارت‌های مختلف  آزمون ایلتس، چیره دست می‌کند. مجموعه مایندست محصول مشترک دانشگاه کمبریج و Cambridge Assessment English است که ۴ سطح زبانی را مطابق استاندارد CEFR از A2) (مبتدی) تا) C1پیشرفته)( در بر می‌گیرد. بخشی از محتوای این کتاب از جمله ماژول‌های مهارتی آیلتس را باید به صورت آنلاین استفاده کنید.

ویژگیهای کلیدی کتاب Mindset

  • تحت پوشش قرار دادن تمام نیازهای انگلیسی زبان‌آموز.
  • فصل‌های موضوع محور که همه ۴ مهارت آیلتس را در بر می‌گیرد
  • اژول انتخابی مهارت های آنلاین دانشگاهی، به زبان‌آموزان اعتماد به نفس حضور در کورس دانشگاه می‌دهد
  • هر فصل، تمرینات آنلاین Speaking, Writing, Listening, Reading، گرامر و Vocabulary بیشتری برای تقویت نقاط ضعف زبان‌آموزان دارد.
  • مناسب برای آزمون آیلتس آکادمیک.
  • بیش از ۱۵۰ نمونه هدف گذاری شده در هر سطح که زبان آموزان را با بیشترین آمادگی به آزمون اصلی هدایت می کند.
  •  بانک تستی که در قسمت آنلاین این مجموعه وجود دارد باعث می شود که متقاضیان کاملا با انواع سوالات آیلتس آشنا شوند.
IELTS CHART
مدت دورهتعداد جلساتTarget bandکتابدوره
۲ ماه۱۷۴.۵Mindset for IELTS  FoundationPre –IELTS A
۲ ماه۱۷Pre –IELTS B
۲ ماه۳۲۵.۵Mindset for IELTS  ۱IELTS 1A
۲ ماه۳۲IELTS 1B
۲ ماه۳۲۶.۵Mindset for IELTS  ۲IELTS 2A
۲ ماه۳۲IELTS2B
۲ ماه۳۲۷.۵Mindset for IELTS  ۳IELTS 3A
۲ ماه۳۲IELTS3B

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *