دوره ویژه آزمون های داخلی زبان

مهناز تقدیری

مدرس: مهناز تقدیری
Mahnaz Taghdiri

 کارشناسی ارشد زبان و ادبیات انگلیسی
برگزار کننده دوره های MSRT و EPT
سابقه تحصیل از سال ۱۳۹۵

 

اینستاگرام خوارزمی

پشتیبانی
شما کاربران عزیز، با یکی از روش های زیر می توانید با خوارزمی تماس بگیرید.


۰۵۶۳۲۲۲۲۲۲۱ – در ساعات اداری
گفتگوی آنلاین از طریق چت آنلاین
ارسال پیام به آیدی Kla_Support@ در تلگرام

تافل دکتری

یکی از مهمترین آزمونهای زبان برای ارتقای علمی دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکتری به شمار می رود. امتحان‌های تافل برگزار شده در ایران با تافل استاندارد تفاوت‌هایی دارد. عمده‌ترین تفاوت آن عدم وجود مهارت شنیداری (Listening) و نوشتاری (Writing) در آزمون‌های تافل داخل است. که این امر امتحان تافل دانشگاه‌های ایران را ساده‌تر نموده است. و فقط مهارت قواعد (Grammar) ، لغت و درک مطلب (Vocabulary & reading)  مورد آزمون قرار می‌گیرد.امروزه تافل در دنیا به ۳شکل برگزار می گردد:

  • Paper Based TOEFL
  • computer- Based TOEFL
  • Internet -Based TOEFL

آزمون تافل که توسط دانشگاه‌های ایران برگزار می‌شود عمدتاً به صورت Paper Based می‌باشد که جدول زیر تفاوت‌ها آزمون‌های تافل برگزار شده را بیان می‌کند:

مواد امتحانیتافل بین المللیتافل دانشگاههای ایران
Listening۵۰————-
Structure۴۰سوال۴۰
Vocabularyبه همراه Reading است۳۰
Reading comprehension۵۰سوال۳۰
Writingیک ساعت————-
Timeسه ساعتنود یا ۱۰۰دقیقه

محاسبه نمره تافل بین‌المللی از ۳۱۰ تا ۶۷۷ می باشد که ابتدا نمرات هر یک از مواد امتحانی ذکر شده که نمرات آن بین ۳۱ تا ۶۸ می‌باشد و سپس مجموع آنها محاسبه شده، ضربدر ۱۰ می‌شود و نمره نهایی پس از تقسیم بر ۳ حاصل می‌گردد . نمره Writing بین ۱ تا ۶ به صورت مجزا محاسبه می‌گردد. نمره تافل دانشگاه‌های ایران بین صفر تا ۱۰۰ است که هر سوال یک امتیاز داشته که نمره قبولی همه دانشگاه‌ها بیش از ۵۰ است.

MSRT (آزمون زبان  انگلیسی وزارت علوم)

MSRTجامع ترین آزمونی است که در ایران برگزار می شود مجری و برگزار کننده آن ، وزارت علوم،  تحقیقات و فناوری است و تمام دانشگاههای زیر مجموعه این وزارتخانه ، دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاههای ازاد اسلامی مدرک ان را می پذیرند .

تعداد دفعات مجاز برای شرکت در این آزمون محدود نیست. از آنجایی که این آزمون هر سال بین ۱۰ الی ۱۲ بار برگزار می شود می توانید تا گرفتن نمره مطلوب به دفعات در این آزمون شرکت کنید. اما باید در انتخاب تاریخ امتحان دقت کنید. زیرا بعد از نهایی شدن ثبت نام امکان تغییر تاریخ یا برگشت هزینه آزمون وجود ندارد. کارشناسان میزان سختی MSRT  را با آزمون های  بین المللی تافل و ایلتس  مقایسه می کنند. این آزمون به صورت تستی برگزار می‌شود، دارای ۱۰۰ سؤال است و از سه قسمت تشکیل شده است:

– Listening Comprehension: این قسمت از ۳۰ تست تشکیل شده است و در آن از مکالمات کوتاه، بلند و نیز درک مطلب شفاهی سؤال پرسیده می‌شود. مدت زمان پاسخگویی به این بخش از آزمون بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه بوده و دفترچه سؤالات آن به صورت مجزا از دفترچه دو بخش دیگر توزیع می‌شود.
– Structure and Written Expression: این قسمت شامل ۳۰ تست است که ۱۵ مورد آن مربوط به Structure و ۱۵ تست دیگر مربوط به Written Expression می‌باشد. مدت زمان پاسخگویی به این بخش ۲۰ دقیقه است. زمان لازم جهت پاسخگویی به این بخش از آزمون ۴۵ دقیقه در نظر گرفته شده است.
– Reading Comprehension: از ۴۰ تست تشکیل شده که معمولاً شامل ۴ متن جداگانه می‌باشد که برای هر قسمت ۱۰ سؤال مطرح شده است.

EPT (آزمون زبان دانشگاه آزاد)

مخاطبان این ازمون ، داوطلبان مقطع دکتری در دو گروه پزشکی و غیر پزشکی دانشگاه آزاد هستند .محتوای اصلی آنGrammar  و Reading است این آزمون listening ندارد بنابرین در مقایسه با سایر ازمون داخلی ساده تر است لذا اگر قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارید بهتر است در این ازمون شرکت کنید . سطح دشواری این آزمون با سطح دشواری بخش های گرامر و درک مطلب آزمون تافل قابل مقایسه است.این آزمون ۱۲ بار در سال برگزار می شود و شما می توانید بدون هیچ محدودیتی در این آزمون شرکت کنید .

نکته  جالب اینجاست طبق ضوابط اعلامی دانشگاه آزاد حداقل نمره مورد قبول دانشگاه آزاد در EPT پنجاه است ولی اگر بخواهید مدرک آزمون MSRT را به این دانشگاه ارائه دهید باید حداقل ۶۵ گرفته باشید! این آزمون در ۳ بخش واژگان (۲۵ سوال) ، گرامر (۴۰ سوال) ، درک مطلب (۲۰ سوال) و کلوزتست (۱۵ سوال) مجموعا ۱۰۰ سوال، داوطلبان را در مدت ۱۴۰ دقیقه مورد سنجش قرار می‌دهد.در ضمن این آزمون نمره منفی ندارد.

MHLE  (آزمون زبان وزارت بهداشت)

این کلمه مخفف Ministry of Health Language Examination است متولی و صاحب امتیاز این آزمون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. مخاطبان این آزمون متقاضیان تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پزشکی داخل کشور هستند.  اگر می خواهید دانشگاه آزاد را برای تحصیل در مقطع دکتری انتخاب کنید سراغ MHLE نروید! دانشگاه آزاد مدرک این آزمون را قبول ندارد! می توانید به جای این آزمون در آزمون MSRT شرکت کنید؛ ولی اگر در بخش گرامر و ساختارهای دستوری مشکلی نداشته و به لغات، اصطلاحات و متون پزشکی تسلط دارید بهتر است انتخاب‌تان MHLE باشد. این آزمون ۶ بار در سال برگزار می گردد . این آزمون همواره ۱۰۰ سوال ۴ گزینه ای را در اختیار داوطلب قرار می دهد. و نمره منفی ندارد.

 Listening Comprehension: در این قسمت، مکالمه هایی با لهجه آمریکایی را بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف شاهد هستیم که داوطلب می بایست به محض شنیدن مکالمه، به سوالات ۴ گزینه ای مطرح شده پاسخ و گزینه صحیح را انتخاب کندو شامل ۳۰ سوال می باشد..
Reading Comprehension:این قسمت نیازمند تمرکز و دایره واژگان خوب در عرصه های پزشکی و غیر پزشکی است. ۴ متن آکادمیک مطرح می شود که شما بایستی با توجه به متن ارایه شده، به سوالات پاسخ دهید.و شامل ۳۰سوال می باشد.
Vocabulary  : جهت موفقیت در این بخش  گسترش دایره واژگان با مطالعه زیاد و مطالعه متون در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، اقتصادی و هنری و البته مترادف شناسی در حوزه پزشکی برای کسب نمره حداکثری در این بخش، اهمیت دارد.این بخش شامل ۲۰سوال می باشد.
Grammar : این بخش نیازمند تسلط به گرامر زبان انگلیسی است. و شامل ۲۰سوال می باشد .

مدت این آزمون ۹۰دقیقه  می باشد.

( آزمون دانشگاه تهران ) UTEPT

 این آزمون ویژه دانشجویان دکتری دانشگاه تهران و چند دانشگاه دیگر از جمله دانشگاه خوارزمی، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه اصفهان، دانشگاه مازندران و… است که در سال تقریبا ۶ نوبت برگزار می شود. مدرک آزمون utept دانشگاه تهران برای دانشجویان مقطع دکتری اجباری می باشد و در صورت نداشتن این مدرک قادر به شرکت در آزمون جامع نیستند.  از ۱۰۰ سوال آزمون معمولا ۳۰ سوال از قسمت گرامر، ۳۵ سوال از قسمت واژگان، ۲۰ پرسش نیز از قسمت درک متن یا ریدینگ و ۱۵ سوال نیز بصورت متن کلوزتست مطرح می شود. داوطلبان متقاضی آزمون UTEPT فقط ۱۰۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی به سوالات آزمون دارند. این آزمون  نمره منفی ندارد.

آزمون TOLIMO

تولیمو ( The Test of Language by the Iranian Measurement Organization) آزمونیست استاندارد که طراح و مجری آن سازمان سنجش و آموزش کشور بوده و به منظور تعیین سطح مهارت ها و دانش زبانی داوطلبان برگزار می شود. مثل سایر آزمون های داخلی ، مخاطب آن  داوطلبان و دانشجویان  مقطع دکتری هستند. این آزمون شامل دو دفترچه تستی و تشریحی می باشد. در دفترچه تشریحی آزمون، یک سوال وجود دارد که برای پاسخ دادن به آن ۳۰ دقیقه زمان خواهید داشت. پاسخ این بخش از آزمون باید داخل دفترچه نوشته شود و پاسخ‌نامه جداگانه‌ای برای آن به شما داده نمی‌شود. نمره‌ای که از بخش تشریحی دریافت می‌کنید بین ۱ تا ۶ است و در کارنامه شما کنار نمره کل دریافت شده ذکر می‌شود.

این بخش از آزمون تولیمو به بخش نوشتاری آزمون‌های آیلتس و جی‌آر‌ای (GRE) شباهت دارد و نشان‌دهنده مهارت شما در نوشتن متن و مقاله به زبان انگلیسی است. دفترچه سوالات تستی شامل ۱۴۰ سوال است و از سه بخش تشکیل می‌شود که به این سوالات می بایست در پاسخ نامه جواب دهید

Structure and Written Expression : بخش ساختار و نوشتار زبانی که ۴۰ سوال دارد و برای پاسخ دادن به سوالات آن ۳۰ دقیقه فرصت دارید.
Reading Comprehension  : بخش درک مطلب  که شامل ۵۰ سوال است و ۵۵ دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات آن زمان خواهید داشت.
Listening Comprehension : درک مطلب شفاهی یا شنیداری که ۵۰ سوال دارد و ۳۵ دقیقه برای پاسخگویی به آنها زمان خواهید داشت. توجه داشته باشید که سوالات این بخش در جلسه آزمون از بلندگو پخش می‌شود و شما تنها یک مرتبه فرصت شنیدن آن را خواهید داشت. پس از گوش دادن به متنی که از طریق بلندگو خوانده می‌شود، باید پاسخ صحیح را در پاسخ‌نامه خود علامت‌گذاری کنید.

در آزمون تستی  تولیمو یک محدوده نمره از ۳۱۰ تا ۶۷۷ تعریف شده است و برای محاسبه آن پس از حساب کردن نمره‌ حاصل شده در هر بخش، ده برابر میانگین نمره‌ها به‌عنوان نمره کل در نظر گرفته می‌شود. در صورتی که نمره بالاتر از ۶۰۰ بگیرید نتیجه آزمون شما عالی محسوب می‌شود. اگر نمره‌ای بین ۵۲۰ تا ۵۹۹ بگیرید یعنی خوب و اگر نمره‌ای بین ۴۸۰ تا ۵۱۹ دریافت کنید یعنی نتیجه آزمون شما متوسط بوده است. نمره کمتر از ۴۷۹ به معنی نتیجه ضعیف است.

مدت زمان دورهتعداد جلساتمدت زمان هر جلسهپشتیبانی مربی
دو ماه ۳۲ جلسه۹۰ دقیقههمه روزه از ۸ الی ۱۲ در واتس اپ

زبان آموز گرامی
جهت ثبت نام در دوره آزمون های داخلی ابتدا باید در آزمون تعیین سطح شرکت کنید، سطح شما از طریق پیامک به شما اعلام خواهد شد، سپس می توانید با نام کاربری یا ایمیل و رمزعبور(به ایمیتان ارسال شده است) وارد سایت شده و ثبت نام نهایی را انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *