۶ راه برای حمایت و تشویق رشد عاطفی در کودکان و نوجوانان

با توجه به سطح اضطراب، عزت نفس پایین و افسردگی که این روزها به بالاترین حد خود رسیده است، چگونه می‌توانیم به پرورش و مراقبت از خود، خوداندیشی و رشد عاطفی بیشتر در کودکان و نوجوانان کمک کنیم؟

خودسازی و رشد شخصی فقط برای بزرگسالانی نیست که به دنبال کامل کردن زندگی خود یا ارتقای چشم‌انداز شغلی خود هستند. آنها جنبه‌های مهمی از زندگی هستند که می‌توانند به ما در توسعه مهارت‌ها و درک بهتر خود در هر سنی کمک کنند.

برای شروع، ما ۶ راه ساده را با شما به اشتراک می‌گذاریم که می‌توانید از کودک خود در سفر به سمت رشد شخصی و عاطفی حمایت کنید.

۶ راه برای حمایت و تشویق رشد عاطفی در کودکان و نوجوانان

۱. رشد را تشخیص دهید و جشن بگیرید.

تشخیص تغییرات فیزیکی آسان است اما رشد عاطفی اغلب نادیده گرفته می‌شود. تشخیص و ستایش رشد عاطفی مهم است. این می‌تواند به این معنی باشد که به آنها بفهمانید وقتی یاد گرفته‌اند که به جای دعوا کردن با خواهر یا برادرشان کنار بیایند، چقدر احساس غرور می‌کنید، یا اینکه چگونه یاد گرفته‌اند که از دیگران بخواهند بازی کنند در حالی که از انجام این کار خیلی خجالتی بودند.

تشخیص و ستایش رشد عاطفی

۲.مهارت‌های زندگی را که می‌خواهید فرزندتان توسعه دهند؛ مدل کنید.

از سنین پایین فضایی را برای آنها در نظر بگیرید تا راه حل‌های خود را پیدا کنند و در مورد شیوه زندگی خود خلاق و کنجکاو باشند.

ما به عنوان بزرگسال در نحوه یادگیری کودکانمان برای مقابله با استرس و هر مشکلی در زندگی، الگو هستیم. بنابراین هرچه بیشتر روی تاب‌آوری و استراتژی‌های مقابله‌ای خود کار کنیم؛ برای فرزندانمان و کل خانواده نیز بهتر خواهد بود.

آنها را تشویق کنید تا ایده‌های خود را بدون ترس از قضاوت یا جدی نگرفتن ارائه دهند.

۳. گوش دادن مثبت را تمرین کنید.

به جای نظر خود، به آنها فضا بدهید. سعی کنید با مقاومت در برابر اصرار برای نصیحت کردن، به آنها نشان دهید که به مشکلات آنها گوش می‌دهید.

صحبت کردن با بچه ها

۴.تمایل آنها برای تلاش را تحسین کنید.

صرف نظر از امتحان کردن یک غذا، فعالیت، تجربه جدید یا تحت فشار قرار دادن خود برای یافتن یک دوست جدید، تمایل آنها را برای امتحان کردن چیزهای جدید به جای پایبند ماندن به چیزهایی که در آن خوب هستند یا از قبل می‌دانند را تصدیق کرده و تحسین کنید. این می تواند به پرورش حس اعتماد به نفس کمک کند.

۵.حمایت از کودکان و نوجوانان در رشد سواد عاطفی و هوش هیجانی

کمک به کودکان برای تشخیص احساساتشان، یافتن راه‌های سالم برای مدیریت احساسات و به عهده گرفتن مسئولیت احساساتشان؛ همگی می‌تواند کمک کننده باشد.

  • آنها را تشویق کنید تا در مورد احساسات خود صحبت کنند اما اگر آماده نیستند آنها را مجبور به صحبت نکنید.
  • به آنها اجازه دهید بدانند که شما همیشه مایل به گوش دادن و کمک در زمانی که احساس آمادگی کنند، هستید.
  • روش‌های سالم مدیریت احساسات خود را مدل کنید. کودکان اغلب از آنچه ما انجام می‌دهیم بیشتر یاد می‌گیرند تا آنچه می‌گوییم. 

۶.کار با مربی جوانان (مشاور) را در نظر بگیرد.    

سال‌های نوجوانی و پیش از نوجوانی می‌تواند برای جوانان واقعا سخت باشد. سفر به بزرگسالی یک سفر پیچیده است و برای آنها می‌تواند واقعا سخت باشد که بدون کمک و راهنمایی حرکت کنند. داشتن مربی و یا مشاور، یک راه موثر برای حمایت از نوجوان شما در این دوران است و به آنها کمک می‌کند تا نوع زندگی خود را پرورش دهند.

با مربی مناسب، نوجوانان می‌توانند یاد بگیرند که روی نکات مثبت تمرکز کنند و کمتر دچار استرس شوند یا خود را با دیگران مقایسه کنند. آنها به احتمال زیاد از منطقه آسایش خود خارج می‌شوند، ریسک‌های و فرصت‌های جدید را تجربه و درک می‌کنند. همه این‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا پتانسیل‌های خود را برآورده کنند و بهترین زندگی خود را داشته باشند.

مربی می‌تواند به نوجوانان در ایجاد مهارت‌های اجتماعی موثر کمک کند. کمک به آن‌ها برای ایجاد روابط سالم هم اکنون و هم در آینده. مهارت‌هایی مانند احساس راحتی در معرفی خود به افراد جدید، دفاع از خود و ابراز وجود، همگی می‌توانند مهارت‌های حیاتی در دنیای بزرگسالان و همچنین در طول سال‌های نوجوانی باشند.

پروانه فوداجی

گردآورنده : پروانه فوداجی
هفت سال تجربه در حوزه روابط عمومی و ارتباط با مشتری، مدرس چرتکه، علاقه مند به ارتباط شاد و سازنده با کودک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *