افزایش تمرکز در مطالعه

تمرکز چیست؟

تمرکز به تلاش ذهنی شما نسبت به هر آنچه در حال حاضر کار می‌کنید یا یاد می‌گیرید، اشاره دارد.
فهمیدن اینکه چگونه هنگام تحصیل متمرکز بمانید چالشی است که همه ما با آن روبرو هستیم. با این حال، اگر شما در زمره کسانی هستید که به راحتی حواس شما پرت می‌شود و نمی‌توانید حواس خود را برای مطالعه یا کار جمع کنید. در اینجا تکنیک‌های مختلفی داریم که می تواند به شما کمک کند استرس مطالعه را به حداقل برسانید و شما را متمرکز کند. تا زمانی که تمایل زیادی به یادگیری اطلاعات یا توسعه مهارت نداشته باشید، تمرکز داشتن دشوار است. تلویزیون، تلفن‌های هوشمند، شبکه‌های اجتماعی، دوستان و خانواده همه می‌توانند شما را از هدف خود در زمینه انجام درست کارها منحرف کنند.

۴ تا تکنیک برای ایجاد تمرکز

  1. ایجاد یک محیط ایده‌آل

حواس‌پرتی را باید از خود دور کنید. محل مناسبی را انتخاب کنید و برای تمرکز باید مواردی را که می‌دانید باعث حواس‌پرتی شما می‌شوند از بین ببرید. تلفن‌همراه را از خود دور نگه دارید و نوتیفیکشن‌های آن را قطع کنید. تلویزیون را خاموش کنید و  در هنگامی که با اینترنت کار می‌کنید صفحات وب مختلف را در مرورگر خود ببندید و از افرادی که با صداهای بلند صحبت می‌کنند دور بنشینید.

برروی صندلی پشت میز بنشینید.( بر روی یک صندلی بشینید که هیچ گونه کششی روی کمر و گردن شما وارد نشود درد یک حواس پرتی وحشتناک است) روی تخت یا در موقعیتی که می‌دانید خوابتان ‌می‌گیرد مطالعه و یا کار نکنید فضایی را انتخاب کنید که فقط برای مطالعه استفاده شود. طولی نخواهید کشید که بدن شما آن فضا را با آن فعالیت مرتبط می‌کند و تمرکز در آن محیط راحت‌تر خواهد بود.

محیط مناسب

در یک اتاق با نور زیاد مطالعه کنید. این محیط از چشمان شما در برابر فشار بیش از حد به کتاب، یادداشت‌هایتان یا صفحه رایانه محافظت می‌کند. چراغ‌های روشن باعث می‌شود تا شما دچار خواب آلودگی نشوید.

موسیقی بی‌کلام پخش کنید. برخی از افراد تحمل سکوت را ندارند. آنها باید سر و صدای پس‌زمینه داشته باشند تا به آنها کمک کند تا انگیزه خود را حفظ کنند. برای برخی از افراد، موسیقی به آنها کمک می‌کند تا تمرکز کنند. برای بعضی‌ها اینطور نیست. آن را امتحان کنید و ببینید چه چیزی برای شما مناسب است. بخاطر داشته باشید که این موسیقی، موسیقی‌ای نباشد که برای سرگرمی در اتومبیل گوش می‌دهید. صدای موسیقی به حدی باشد که حواس شما را پرت نکند، سبک‌های مختلف را آزمایش کنید و بفهمید چه چیزی به شما در تمرکز کمک می‌کند.

تمام لوازمی که برای مطالعه و یا کار نیاز دارید را آماده کنید. (مداد، خودکار، هایلایتر، کاغذ، کتاب درسی ، ماشین حساب یا هر چیز دیگری ) اطراف خود را مرتب کنید فضای مرتب به معنی حواس پرتی کمتر نیز خواهد بود. هدف شما باید مراقبت از همه چیز خارج از مطالعه قبل از نشستن برای تمرکز باشد. در غیر اینصورت، شما فقط به طور مکرر بلند می‌شوید. با توقف و شروع به کار تمرکزتان را از دست خواهید داد.

مکانی را پیدا کنید که از تمام وسایل الکترونیکی به دور باشد. یکی از بزرگترین شکایاتی که معلمان از دانش‌آموزان خود دارند، عدم توانایی تمرکز در یک موضوع است. استفاده مداوم ما از رسانه‌های اجتماعی و وسایل شخصی مانند تلفن‌های همراه توجه ما را تقسیم کرده و تمرکز را دشوارتر می‌کند.

در صورت نیاز به استفاده از رایانه، بدانید که چه چیزی بیشتر باعث حواس پرتی شما در رایانه می‌شود. وب سایت‌ها و مسدودکننده‌های نرم افزاری مانند SelfRestraint ، SelfControl و Think وجود دارند که می‌توانند شما را از وب سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که مقاومت در برابر آن‌ها سخت است، دور کنند.

مکانی را بیابید که اینترنت وجود ندارد یا تلفن همراه شما کار نمی‌کند. می‌توانید مکانی را انتخاب کنید که به افراد اجازه نمی‌دهد از تلفن‌های همراه استفاده کنند، مانند بخش آرام کتابخانه.

  1. برنامه‌ریزی برای موفقیت

بیاموزید چه موقع “نه” بگویید. اغلب اوقات، تمرکز افراد بر روی تحصیل دشوار است زیرا در انجام سایر تعهدات بیش از حد سختگیری نشان می‌دهند. اگر شما این‌گونه هستید، از نه گفتن به مردم نترسید. فقط توضیح دهید که باید مطالعه کنید و وقت و انرژی لازم برای این کار را نخواهید داشت.
برنامه‌ریزی کنید. برای مدت زمان ۳۰-۶۰ دقیقه با ۵-۱۰ دقیقه وقفه در بین، کار یا مطالعه کنید. خیلی راحت‌تر است که خودتان را برای یک دوره زمانی مشخص تحت فشار قرار دهید، و بعد از آن استراحت کنید.

خود را برای مطالعه موضوعات مختلف برنامه‌ریزی کنید. مطالعه طولانی مدت بر روی یک موضوع همان دستور‌العمل بی‌حوصلگی است. خودت را بشناس. اگر سریع خسته می‌شوی، زمان خود را کوتاه‌تر تنظیم کنید.

چه زمانی بیشترین بازدهی را دارید؟ وقتی انرژی زیادی دارید کار را راحت انجام می‌دهید. اگر می‌دانید که در یک ساعت خاص از روز خسته می‌شوید، کارهایی را برنامه‌ریزی کنید که در آن زمان به توجه کمتری نیاز دارند.

برخی از افراد سحرخیز هستند. آنها زود از خواب بیدار می‌شوند و این زمان آرام را برای مطالعه کردن صرف می کنند. افراد دیگر شب بیدار هستند. آنها بعد از اینکه بقیه به رختخواب رفتند، رشد می کنند. خانه آنها ساکت است و می توانند راحتتر تمرکز کنند. بعضی از افراد این لوکس را ندارند که زود بیدار شوند یا دیر بیدار شوند. شاید شما هم یکی از آنها باشید. اگر چنین است، در روز زمانی را پیدا کنید که می توانید به مطالعه مناسب برای شما اختصاص دهید.

برنامه ریزی برای موفقیت

لیست درست کنید. اهداف مطالعه خود را برای آن روز بنویسید. چه کاری می خواهید یا باید انجام دهید؟

مطمئن شوید که قابل انجام هستند. اگر نیاز دارید ۱۰ صفحه در هفته بنویسید، برنامه ریزی کنید که ۵ روز روزانه ۲ صفحه بنویسید. کار دیگر دلهره آور و دلسردکننده به نظر نخواهد رسید. این برای هر وظیفه‌ای مفید است، خواه نیاز به خواندن کتاب، مطالعه برای آزمون، ساختن چیزی برای کلاس علوم یا هر چیز دیگری داشته باشید. کار را به قسمتهای قابل کنترل تقسیم کنید.

  1. مطالعه کردن کارآمد

تکنیک‌های مطالعه خود را متفاوت کنید. خود را به یک روش مطالعه مانند خواندن کتاب درسی محدود نکنید. کارت‌های مطالعه بسازید.  ویدئو تماشا کنید. یادداشت های خود را دوباره بنویسید. تنوع باعث علاقه شما به تحصیلات می‌شود و وقت شما را کارآمدتر می‌کند. با مطالعه با تکنیک‌های مختلف، مغز شما اطلاعات را به صورت متفاوتی پردازش می کند، بنابراین احتمال حفظ اطلاعات را افزایش می‌دهد.

مطالعه را فعال‌تر کنید. برای تأثیرگذاری بیشتر در مطالعه و آسان‌تر کردن تمرکز، از روش‌های فعال خواندن استفاده کنید. کتاب درسی خود را با صدای بلند بخوانید. یادداشت‌های خود را بنویسید و آن‌ها را با صدای بلند بخوانید. مغز شما اطلاعات را به طرز متفاوتی پردازش می‌کند و شما را در وظیفه خود نگه می‌دارد.

دیگران را درگیر کنید. اگر سعی کنید آن را به شخص دیگری بیاموزید، یکی از موثرترین روش‌ها برای یادگیری است. یکی دیگر از افراد مهم، هم‌اتاقی، دوست یا یکی از اعضای خانواده را به عنوان دانش‌آموز درنظر بگیرید و به او مطالب را یاد بدهید.  ببینید آیا می‌توانید مطالب دشوار را برای آنها توضیح دهید.

مطالعه کردن موثر

 به زبان خودتان بنویسید. سعی کنید یادداشت‌های خود را از بخش‌های کلاس یا مشق شب با زبان خودتان بنویسید.
قانون “۵ تا” را امتحان کنید. گاهی اوقات، لازم است که با خودتان بازی های فکری انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که درس می خوانید. به خود بگویید قبل از ترک فقط پنج کار دیگر یا پنج دقیقه دیگر انجام دهید. بعد از اتمام این موارد، “پنج کار دیگر انجام دهید”. تقسیم کارها به قطعات کوچکتر، کار را برای کسانی که دارای دامنه تمرکز کوتاه‌تر هستند آسان می‌کند و ذهن شما را طولانی‌تر متمرکز نگه می‌دارد.
ابتدا کارها و تمرین‌های سخت را انجام دهید. اگر ابتدا سخت‌ترین کارها را انجام دهید، در مقایسه با هر فعالیت بعدی آسان‌تر به نظر می‌رسد. نگذارید مشکلات سخت به اتلاف وقت تبدیل شود. به سرعت بفهمید که برای یادگیری چیزی به کمک بیشتری نیاز دارید یا خیر.

  1. برنامه‌ریزی برای زمان استراحت

استراحت کنید. مغز شما مانند یک اسفنج است، اگر به اطلاعات زیادی برسد، اطلاعات را “نشت” می‌کند. استراحت کنید تا به ذهن خود استراحت دهید.
به خودتان جایزه بدهید. بعضی اوقات برای ادامه کار خود به انگیزه ای نیاز داریم. اگر نمرات خوب پاداش کافی نیست، چیز دیگری ایجاد کنید تا شما را متمرکز بر روی تحصیلات خود نگه دارد. ممکن است برخی از خوراکی‌های شیرین و مدتی جلوی تلویزیون نشستن؟ خرید کردن؟ ماساژ یا چرت زدن. چه چیزی باعث می‌شود که تحصیل ارزش شما را داشته باشد؟
یک میان وعده بخورید. تغذیه کلیدی برای بیدار نگه داشتن و انگیزه مطالعه شما است. در همین نزدیکی‌ها یک میان وعده میل کنید. سعی کنید آن را به چیزی ساده مانند یک مشت آجیل، بلوبری، یا شکلات تلخ نگه دارید. آب را نیز در همین نزدیکی نگه دارید. قهوه زیاد، چای کافئین‌دار یا هر نوع نوشیدنی انرژی‌زا مصرف نکنید (تمام شب بیدار خواهید بود). در نهایت، بدن شما به آنها عادت خواهد کرد و دیگر تاثیرگذار نیستند.

زمان استراحت

غذاهای فوق العاده بخورید. تحقیقات نشان می دهد که اسفناج ، کدو ، کلم بروکلی ، شکلات تلخ و ماهی فعالیت مغز را تقویت می کنند. از خوردن فست فود و شیرینی های با ارزش غذایی کم و بدون ارزش خودداری کنید. بدن شما برای تجزیه آنها انرژی صرف خواهد کرد اما برای آنها هیچ منفعتی نخواهد داشت. یک رژیم غذایی سالم، انرژی شما را بیشتر حفظ می کند و آزمایش ذهن را آسان می کند.
برای از بین بردن فشار، ورزش کنید. ورزش برای بدن و مغز معجزه می کند. ورزش به حافظه، خلق و خو، هوشیاری و احساس کمک می کند. کشش‌هایی را انجام دهید که قسمت‌هایی از بدن شما را که ممکن است در طول جلسه مطالعه سفت شده باشند، نرم کند. انگشتان پا را لمس کنید. وزنه های کوچک را بلند کنید و آهسته بدوید.
چرت زدن به مغز شما اجازه می دهد اطلاعاتی را که مطالعه می کنید ذخیره کند. بدون خواب مناسب، همه چیزهای مطالعه هیچ فایده ای ندارد. خواب کافی به تنظیم هورمون های شما کمک می کند، که باعث می شود مزاج شما کنترل شود.

برای این که متمرکز بمانید برنامه و اپ‌های مختلفی است که می‌توانید بر روی گوشی یا لپ‌تابتان نصب کنید و استفاده کنید یکی از این برنامه‌ها برنامه  Forest  است که زمانی که تمرکز کردن بر روی کاری را شروع کردید یک درخت کاشته می‌شود و تا زمانی که شما روی کار خود تمرکز می‌کنید درخت شما رشد می‌کند و با رها کردن برنامه‌ی خود در نیمه‌ی راه باعث مرگ درخت می‌شود.

“روزانه تمرکز خود را حفظ کنید و کارهای سخت را به سرزمینی از جنگل‌های سرسبز تبدیل کنید.”

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *