پویش خوارزمی سبز

در روز زمین پاک با طرح خوارزمی سبز همراه ما باشید

روز جهانی زمین پاک یکی از رویدادهای مهم جهانی است که هر ساله دوم اردیبهشت ماه در ایران با هدف ارتقا آگاهی و آموزش در مورد مسائل زیست محیطی و ترویج فرهنگ حفاظت و قدردانی از کره زمین برگزار می شود. هم اندیشی در خصوص حل بحران تغییرات آب و هوایی، صرفه جویی در مصرف آب، پایان بخشیدن به آلودگی های زیست محیطی، حفاظت از گونه های در معرض انقراض و آموزش به کودکان و نوجوانان برای تلاش در حفاظت از سیاره آبی و دوستی با محیط زیست از دیگر فعالیت های انجام شده در این روز محسوب می شوند.

در واقع این روز به ما یادآور می شود که عدم توجه لازم به زمین تاوان سختی را برای ما  به دنبال خواهد داشت. در مرحله نخست فرهنگ سازی و به نوعی پیشگیری بسیار پراهمیت است چراکه با انجام کارهای به ظاهر کوچک می توان گام های بزرگی در راستای کمک به زمین برداشت. به عنوان مثال انجام امور بانکی و اداری به صورت آنلاین با کاهش مصرف کاغذ، از قطع بی رویه درختان جلوگیری می کند و یا فعالیت های گروهی در خصوص پاک سازی کوهستان و جنگل ها مانع از دور انداختن زباله و هدر رفت انرژی در طبیعت خواهد شد.

موسسه بین المللی خوارزمی به عنوان پیشرو در امور مربوط به آموزشی و فرهنگی در شرق کشور، از آبان ماه سال ۱۴۰۰ پویش خوارزمی سبز را در جهت انجام مسئولیت اجتماعی خود و با هدف کمک به حفظ محیط زیست آغاز کرده است. در گام اول از همکاران خواسته شد تا زباله های کاغذی و خوراکی شامل سبزیجات، پوست میوه، گردو و بادام را برای تهیه کمپوست به مسئولین مربوطه تحویل دهند. (کمپوست کهن ترین روش بازیافت است و در واقع به بقایای مواد آلی گفته می شود که در طول زمان با جمع شدن در یک محوطه یا ظرف دچار پوسیدگی و تجزیه می شوند، این مواد به تهویه و غنی کردن خاک بسیار کمک می کنند).

لازم به ذکر است که جمع آوری زباله های تفکیک شده از بخش های مختلف (اداری و آموزشی) و تحویل به بازیافت، از فعالیت های همیشگی موسسه خوارزمی از ابتدای تاسیس تا به امروز بوده است. در ادامه به معرفی برخی از کارهای انجام شده در قسمت های مختلف موسسه می پردازیم.

فروشگاه کتاب

تاکید بر خرید و استفاده از پارچه کادویی به جای کاغذ کادو

استفاده از کیسه های پارچه ای به جای پلاستیک

کتابفروشی سبز

کافی شاپ

استفاده از ظروف و بسته بندی قابل بازیافت و به حداقل رساندن استفاده از ظروف یکبار مصرف

تهیه مواد خوراکی به جای خرید بسته بندی شده آنها

استفاده از تفاله های قهوه برای کود و پسماند برای تهیه کمپوست

کافی شاپ سبز

ارائه آموزش های رایگان به تمامی دانش آموزان جهت تولید کمپوست در خانه و تلاش در جهت به صفر رساندن مصرف کاغذ در بخش های اداری و حسابداری، تنها بخشی از فعالیت های جدید موسسه خوارزمی در سال ۱۴۰۱ خواهند بود و قطعا این موسسه مشتاقانه آماده اجرای پیشنهادات خلاقانه و کاربردی شما در پویش خوارزمی سبز خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *