چگونه خلاقیت بیشتری داشته باشیم؟

راه های افزایش خلاقیت

برخی فکر می کنند خلاقیت یک هدیه است اما حقیقت این است که خلاقیت یک هدیه نیست بلکه یک مهارت است و این مهارتی است که هرکسی (نقاش، نویسنده، حسابدار، پدربازنشسته، مدیر عامل شرکت، طراح یا هر شخص دیگری) می تواند به مرور زمان با یک نوع تمرین صحیح بهتر شود. این راه های افزایش خلاقیت چیست؟

به نظر می رسد که سه شبکه در مغز شما وجود دارد که مسئول خلاقیت هستند: شبکه توجه اجرایی (که مسئول تمرکز و توجه است) شبکه تخیل (که مسئول  تخیل و خیال پردازی است) و شبکه برجسته (که مسئول ایجاد ارتباط بین دانش ذخیره شده در مغز و محیط شما است) و اگر می خواهید خلاقیت بیشتری داشته باشید، باید راه هایی برای درگیر کردن هر سه شبکه پیدا کنید.

خوشبختانه، هیچ راه واحدی برای تمرین خلاقیت وجود ندارد. مثل دویدن به آن فکر کنید: هدف نهایی این است که یک دونده بهتر باشید، اما راه های زیادی برای رسیدن به آنجا وجود دارد. اگر می خواهید یک دونده رقابتی ­تر باشید، می توانید برای یک مسابقه تمرین کنید. اگر می خواهید یک دونده سریعتر باشید سرعت تمرین را بیشتر کنید یا فقط بند کفش های خود را ببندید و وقتی نیاز به تقویت اندورفین دارید بروید بدوید (که مطمئناً شما را به یک دونده شادتر تبدیل می کند) شیوه های مختلف وجود دارد، اما در هر حالت شما را به یک دونده بهتر تبدیل می کند.

خلاقیت هم به همین گونه است. با توجه به نتیجه دلخواه، راه های زیادی برای افزایش خلاقیت وجود دارد که می توانید انجام دهید و هر یک از روش ها نوع متفاوتی از خلاقیت را در اختیار شما قرار می دهد.

بنابراین، سوالی که در این اینجا مطرح می شود این است که برخی از این راه های افزایش خلاقیت چگونه است؟ و برخی از کارهای ملموس که می توانید برای خلاقیت بیشتر انجام دهید چیست؟

اگر سعی دارید در زندگی خود جایی برای پروژه های خلاقانه تر ایجاد کنید.

۱.تمرین خلاقیت را در تقویم خود قرار دهید

درست مثل هر تعهد مهم دیگر، برای تمرین خلاقیت در برنامه خود جا بگذارید و سپس به آن پایبند باشید. یک زمان خاصی را تعیین کنید (مانند سه شنبه ها از ساعت ۶:۳۰ بعد از ظهر تا ۷:۳۰ بعد از ظهر) و آن را در تقویم خود قرار دهید. سپس، هنگامی که زمان برنامه ریزی شده فرا می­رسد، یک پروژه خلاقانه را دنبال کرده و کار کنید. این ممکن است به معنای ایده پردازی برای یک کتاب جدید، قرار دادن چند ساعت طراحی جدید یا حتی کاری به سادگی رنگ آمیزی یا نوشتن در یک ژورنال باشد (کاری که انجام می دهید مهم نیست) مهم این است که خلاقانه باشد.

اولویت قرار دادن خلاقیت و قرار دادن آن در تقویم، شبکه توجه اجرایی را در مغز شما فعال می کند و به شما کمک می کند تا توجه خود را بر روی پروژه های خلاقانه خود متمرکز کنید. این اولین قدم برای تبدیل شدن به یک فرد خلاق تر است.

تمرین خلاقیت در تقویم

۲. بگذارید حوصله تان سر برود

اگر مانند اکثر مردم هستید و مانند نشان افتخار “مشغول” هستید و هر ثانیه از روز خود را با یک کار یا برنامه دیگر برنامه ریزی می کنید. دیگر نمی توانید خلاقیت بیشتری داشته باشید چون وقتی دائماً مشغول هستید، دیگر جایی برای سرگردانی ذهن خود باقی نمی گذارید.

اگر می خواهید خلاقیت بیشتری داشته باشید، باید بگذارید حوصله تان سر برود! در این زمان خیال بافی می کنید که شبکه تخیل مغز شما را فعال می کند و مطالعات نشان می دهد که بی حوصلگی و همه آن رویاپردازی هایی که هنگام خستگی انجام می دهید باعث ایجاد تفکر خلاقانه می شود و می تواند منجر به انبوه ایده های جدید، خلاقانه (و طرز تفکر خلاقانه و جدید) شود.

اگر می خواهید در پروژه “گیر نیفتید”

۳.سعی کنید در زمان غیرمنتظره به پروژه نزدیک شوید

اگر در یک پروژه گیر کرده اید، باید ارتباطات جدیدی برقرار کنید و شروع به بررسی پروژه به روش دیگری کنید و یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار؟کار در پروژه در زمان دیگری.

وقت خود را تغییر دهید تا خلاقیت مغز شما فعال شود.

تغییر امور و کار روی پروژه ها در یک زمان غیرمنتظره می تواند به شما کمک کند تا متفاوت فکر کنید. این می تواند شبکه برجسته مغز شما را فعال کند – ایجاد ارتباطات جدید و غیرمنتظره بین بانک های دانش و محیط زیست را آسان تر می کند. در حقیقت، یک مطالعه اخیر نشان داده است که شما در هنگام کمترین هوشیاری “مشکلات بینشی” (که روانشناسی است و برای مشکلاتی که نیاز به خلاقیت دارند صحبت می کنید) را حل می کنید – بنابراین، اگر فرد صبحگاهی هستید، در حل مشکلات خلاقانه در شب موثرتر خواهید بود. این احتمالاً به این دلیل است که تفکر خلاق به مناطق مختلفی از مغز نیاز دارد – بنابراین در حالی که قطعاً می خواهید با مشکلات تحلیلی مقابله کنید، در اوج توجه و تمرکز هستید، مشکلات خلاقانه تر می توانند از ذهن آرام تری بهره مند شوند.

بنابراین، به طور خلاصه – اگر در یک پروژه گیر کرده اید ، سعی کنید در یک زمان غیرمنتظره روی آن کار کنید. این سوئیچ ساده برنامه ریزی می تواند به شما کمک کند تا متفاوت فکر کنید – که می تواند منجر به راه حل خلاقانه ای شود که شما برای حل این پروژه نیاز دارید.

پروژه های خلاقانه

۴.قدم زدن

گاهی اوقات، تغییر منظره همان چیزی است که شما برای متفاوت اندیشیدن درباره یک مسئله و بهترین تغییر منظره برای پرورش تفکر خلاق نیاز دارید؟ بیرون رفتن

پیاده روی (به خصوص در فضای باز) یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای تقویت خلاقیت و تشویق روشهای جدید تفکر انجام دهید. نشان داده شده است که تولید خلاقیت را تا ۶۰٪ افزایش می دهد – احتمالاً به این دلیل که گذراندن وقت در هوای آزاد می تواند هر سه شبکه خلاقیت مغز را فعال کند (شما شبکه توجه اجرایی را درگیر خواهید کرد زیرا باید به جایی که می خواهید تمرکز کنید. شما در خیال پردازی آزاد خواهید بود، که شبکه تخیل را فعال می کند؛ و همه محرک های جدید در محیط شما شبکه برجستگی را فعال می کنند).

امتیازات پاداش خلاقیت: اگر می خواهید از مزیت خلاقیت خود استفاده کنید، در برخی زمان ها از هدفون ها استفاده کنید و به “موسیقی شاد” گوش دهید، که تحقیقات نشان می دهد تفکر واگرا را تسهیل می کند و باعث تقویت خلاقیت می شود.

اگر می خواهید قدرت خلاقیت خود را تقویت کنید

اگر قبلاً درگیر کارهای خلاقانه هستید اما می خواهید خلاقیت خود را تقویت ایجاد کنید، از منطقه راحتی خود خارج شوید و چیز کاملا جدیدی را امتحان کنید.

۵.از منطقه راحتی خود خارج شوید

اگر طراح هستید، سعی کنید شعر بنویسید. اگر نویسنده هستید، سعی کنید یک ساز جدید را تمرین کنید. نکته این است که روشهای مختلفی برای خلاقیت وجود دارد – و هنگامی که چیز جدیدی را امتحان می کنید ، می تواند به مغز شما کمک کند ارتباطات جدیدی ایجاد کند (دوباره سلام ، شبکه برجستگی!) و نوع جدیدی از خلاقیت را القا کند. سپس، این نوع جدید خلاقیت می تواند به شما کمک کند تا در زمینه های دیگر زندگی خود خلاقیت بیشتری داشته باشید (بنابراین نوشتن یک شعر می تواند به شما کمک کند ایده های جدیدی را در طراحی های شما ایجاد کند، یا نواختن یک ابزار به شما کمک می کند تا نویسنده بهتری شوید). نشان داده شده است که تغییر کارها باعث افزایش خلاقیت می شود – و هنگامی که شما بین وظایف ذاتی خود خلاق هستید، این حتی یک مزیت بیشتر است.

خارج شدن از منطقه ی راحتی در خلاقیت

۶.تبدیل به یک ماشین ایده شوید

وقتی نوبت به خلاقیت می رسد، افراد کمی هستند که در این زمینه از جیمز آلتوچر متبحرتر باشند. آلتوچر نویسنده، سرمایه گذار، میزبان پادکست و نیروگاه خلاقیت پرفروش است. و به گفته آلتوشر، دلیل اینکه او توانسته چنین مجموعه متنوعی از موفقیت های خلاقانه را پیدا کند؟ ارادت او به “یک ماشین ایده” بودن.

هر روز صبح، بدون توقف، آلتوچر می نشیند و ۱۰ تا ۲۰ ایده جدید را یادداشت می کند. این ایده ها لازم نیست که خوب باشند. این ایده ها مجبور نیستند به هیچ ایده بزرگ تجاری منجر شوند. تنها معیار این است که جدید و جالب باشند.

مجبور کردن خودتان برای نوشتن ایده های جدید و جالب به صورت روزانه، هر سه شبکه خلاقیت شما را درگیر می کند – شبکه تخیل (از آنجا که به مفاهیم کاملاً جدید فکر می کنید) ، شبکه توجه اجرایی (از آنجا که برای توسعه جدید به تمرکز و توجه نیاز دارید) ایده ها) و شبکه برجسته (از آنجا که شما به دنبال ارتباطات جدیدی بین مفاهیمی هستید که از قبل می دانید). این به شما کمک می کند طرز تفکر جدید و خلاقانه ای ایجاد کنید – و ارتباطات جدیدی را ببینید که قبلاً قادر به دیدن آنها نبودید.

هر روز وقت بگذارید تا روی ایده های جدید خود کار کنید – و از همه مهمتر ، نگران نباشید که ایده های شما خوب هستند یا نه. تمرین ساده نشستن و تفکر خلاقانه در هر روز ، قدرت خلاقیت را منعطف می کند و به شما کمک می کند تا به یک ماشین ایده خلاق تبدیل شوید.

تمرین کنید تا خلاقیت بیشتری داشته باشید

خلاقیت چیزی نیست که فقط مختص نوابغ باشد. این در دسترس همه است، صرف نظر از اینکه کی باشید و در کجای زندگی خود باشید – تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که تمرین کنید و این راه های افزایش خلاقیت را به کار ببرید.

پس برای چی منتظری؟ راه خلاقیت خودت رو طی کن – ما نمی توانیم صبر کنیم و ببینیم با چه چیزهای جدید و شگفت انگیزی روبرو می شوید :)))

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *