اهمیت برنامه ریزی در زندگی روزمره

برنامه ریزی را بدون شک می توان یکی از مهم ترین لازمه های رسیدن به موفقیت دانست. اگر نگاهی کوتاه به زندگی افراد موفق بیندازیم، به آسانی در میابیم که در طول روز کارهای زیادی انجام می دهند و به فعالیت های روزمره خود به خوبی رسیدگی می کنند. این افراد در واقع به اهمیت برنامه ریزی پی برده اند و برای زندگی خود برنامه های صحیح و مشخصی دارند. برنامه ریزی فرآیندی است که باعث می‌شود بتوانیم راحت تر مسیر رسیدن به اهداف مان را طی کنیم و به موفقیت برسیم، به عبارت دیگر برنامه ریزی به معنی تحلیل و بررسی اهداف و روش هایی است که ما را به هدف نزدیک تر می کنند.

برنامه ریزی ممکن است روزانه، هفتگی و یا ماهیانه باشد و جالب است بدانید از دیدگاه روانشناسان برنامه ریزی سالانه برای کسانی که به آینده خود اهمیت می دهند، مهم است و نشان از امیدوار بودن این اشخاص دارد. برنامه هایی که برای یک یا دو سال آینده چیده می شود، اهداف کلی در مورد کسب مهارت، شرکت در دوره های آموزشی، انتخاب شغل، بیشتر کردن تلاش و خرید خانه یا خودرو است. در برنامه ریزی سالانه باید به نحوی عمل کنید که پایان سال در زندگی تان تحولات جدی رخ دهد.

________
آنتوان دو سنت اگزوپری:
یک هدف بدون برنامه ریزی، تنها یک رویاست.
________

شکست در هیچ جنبه ای از زندگی لذت بخش نیست اما هر کدام از ما حداقل یک بار شکست را تجربه کرده ایم و این اتفاق معمولا زمانی بیشتر رخ می دهد که برنامه ریزی مناسبی نداشته باشیم. در ادامه به معرفی برخی از فواید برنامه ریزی در زندگی روزانه می پردازیم.

اتمام به موقع کارها با مدیریت زمان

یکی از بهترین نتایج برنامه ریزی در بحث مدیریت زمان به موقع انجام گرفتن کارهاست. شما اگر کارهای خود را براساس اولویت ها مکتوب کنید، قطعا انگیزه بیشتری برای انجام آن خواهید داشت چراکه می دانید هدفتان دقیقا چیست و برای رسیدن به آن چه کارهایی را باید انجام دهید.

افزایش بهره وری در انجام کارها

پیگیری کارها با یک برنامه از پیش تعیین شده این امکان را برای شما فراهم می کند تا به نیازهای ضروری خود مانند تفریحات، خواب و تغذیه نیز بی توجه نباشید. با هیچ نظم و برنامه ای در طی یک یا دو روز نمی توان به این حالت ایده آل رسید و نیازمند استمرار است، به یاد داشته باشید که هیچ گاه نباید در مواجه با اتفاقات و پیشامدهای ناگهانی برنامه خود را رها کنید.

افزایش بهره وری در کارها

کاهش استرس و افزایش رضایت از خود

اکثریت افراد هنگامی که کارهای زیادی دارند دچار اضطراب و استرس می شوند و یا اینکه مدام نگران جایگاه شغلی و اجتماعی خود در آینده هستند. بدیهی است با مشخص بودن هدف و تلاش در مسیر رسیدن به آن نگرانی های شما تا حد زیادی از بین می رود و اتفاقات درخشانی برای شما رقم خواهد خورد.

افزایش قدرت تصمیم گیری و پیشگیری از بلاتکلیفی

فرض کنید که از شب قبل برای خود برنامه ای طراحی کرده اید، در این حال قطعا صبح با انگیزه بیشتری بیدار می شوید و بدون اتلاف وقت برنامه کاری خود را آغاز می کنید. در مواردی نیز ممکن است کارهایی که باید انجام دهیم مشخص باشد اما تصمیم گیری در خصوص انجام اولین کار دشوار باشد و این سردرگمی زمان قابل توجهی از ما را هدر بدهد.

داشتن زمان های آزاد بیشتر

یکی از مزایای مهم آشنایی با اهمیت برنامه ریزی برای افراد موفق، آزاد کردن زمان های بیشتر است که سبب می شود وقت بیشتری را برای یادگیری و رشد شخصی اختصاص دهند تا با ارتقا توانایی های فردی خود به موفقیت نزدیک تر شوند.

تقویت اعتماد به نفس

انجام به موقع کارها و اقدام در جهت قول هایی که به خود داده ایم، افزایش اعتماد به نفس و جلب اعتماد دیگران را برای ما به همراه خواهد داشت. معمولا انجام کارهای بیشتر با نتیجه مطلوب و مشاهده تلاش خودمان احساس ارزشمندی و انگیزه برای آغاز کارهای بزرگ تر را در ما پررنگ تر می کند.

روش های مختلفی برای برنامه ریزی وجود دارد که افراد براساس سلیقه و برنامه های روزانه خود معمولا یکی از آنها را انتخاب می کنند. برنامه ریزی پُلی است ­بین جایی که اکنون در آن قرار داریم و جایگاهی که در آینده خواهیم داشت و همواره بخاطر داشته باشید که اگر برنامه ریزی مشخصی نداشته باشیم برای شکست خوردن برنامه ریزی کرده ایم. آشنا شدن با روش های مختلف برنامه ریزی و مولفه های تاثیرگذار در آن، به ما کمک می کند تا فرآیند برنامه ریزی را اصولی تر، آگاهانه و هوشیارانه مدیریت کنیم. برای آشنایی با اصول اولیه در برنامه ریزی با ما همراه شوید.

________
وارن بافت: امروز یک نفر توانسته زیر سایه بنشیند، به این دلیل که مدت ها قبل یک فرد دیگر در آن محل درختی کاشته است.
________

تهیه فهرست کارهای روزانه، اولین گام برنامه ریزی موفق

برای شروع تمام کارهای خود را با جزئیات یادداشت برداری کرده و از کلی گویی به شدت دوری کنید. در یک دفترچه تمام کارهایی را که احتمال می دهید فراموش کنید و یا خیلی مهم هستند را  با ذکر زمان شروع و پایان مشخص بنویسد و در مقابل آنها یک مربع قرار دهید. در پایان روز در مربع مربوط به کارهایی که انجام شده علامت مشخصی ثبت کنید و اولین زمان برای انجام کارهای انجام نشده را مشخص کنید. لازم است که این فرآیند را به صورت روزانه و مداوم انجام دهید و میزان انگیزه و انرژی خود را در ساعات مختلف برای برنامه ریزی های آینده در نظر بگیرید.

تهیه فهرست روزانه

اولویت بندی

یکی دیگر از بخش های مهم برنامه ریزی، اولویت بندی است چراکه به ما کمک می کند تا کارهای مهم را بشناسیم و زمان زیادی را برای انجام کارهای بی اهمیت از دست ندهیم. طراحی برنامه ریزی شخصی براساس اولویت بندی به علت مشخص بودن مسیر حرکت بسیار راحت تر خواهد بود، به طور مثال می دانیم که انجام کدام کار بزرگ ترین پیشرفت امروز است و بیشترین سود را بدست خواهیم آورد.

برنامه خود را منعطف قرار دهید

ممکن است کارهای غیر منتظره و خارج از برنامه ای برای شما در طول روز اتفاق بیفتید و اگر برنامه انعطاف پذیری لازم را نداشته باشد تداخل در اجرای برخی از کارها باعث از بین رفتن نظم و انجام نشدن برنامه از پیش تعیین شده می شود.

به خودتان استراحت بدهید!

در میان هیاهوی زندگی و سختی کارهای روزمره لازم است که بخاطر داشته باشیم بدن ما نیاز به استراحت دارد. در یک برنامه ریزی درست و اصولی شما می بایست زمان کافی برای استراحت نیز در نظر بگیرید تا ضمن تجدید قوا و کسب آرامش با قدرت و توان بیشتری به کار خود ادامه دهید.

برای خودتان پاداش و جریمه تعیین کنید

در پایان یک هفته یا یک ماه برنامه ریزی خود را مورد ارزیابی صادقانه قرار دهید و اگر از عملکرد خود راضی هستید با خرید هدیه ای هرچند کوچک انگیزه و اشتیاق لازم برای ادامه مسیر را در خود تقویت کنید. اگر بی نظمی های زیادی در برنامه ریزی خود مشاهده می کنید با تحلیل دلایل بروز اشکال در اجرای برنامه و جریمه ای سنگین از تکرار دوباره اشتباهات پیشگیری کنید. پیگیری این پاداش ها و جریمه ها به صورت جدی در دراز مدت باعث توجه بیشتر به اهمیت اولویت بندی در کارها توسط شما می شود.

در پایان امیدواریم اهمیت برنامه ریزی و تاثیر آن در رسیدن به اهداف زندگی بیش از پیش برای شما روشن شده باشد. زمان برای تمام انسان ها با یک سرعت سپری نمی شود و افرادی که برای امروز و فردایشان برنامه ریزی می کنند، زمان را بیشتر و بهتر از دیگران رام خود می کنند.

بخش دوم این مقاله با عنوان روش‌های برنامه‌ریزی به زودی منتشر خواهد شد.
با ما همراه باشید

پریسا-عمیدیان

گردآورنده : پریسا عمیدیان
فوق لیسانس کامپیوتر، علاقه مند به تواید محتوا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *