تاثیر بازی ­های رومیزی در چرتکه

در سال‌های اخیر استفاده از چرتکه تاثیر چشمگیری بر افزایش سرعت محاسبات و آسان­‌تر کردن امر محاسبه برای کودکان داشته است. یکی از مزیت‌های فوق‌العاده چرتکه افزایش درک منطقی بوده و بعد از مدت کوتاهی کودکان قادر هستند که با تصویرسازی ذهنی چرتکه و حرکت دادن مهره‌ها به صورت صحیح، عملیات ریاضی را به صورت ذهنی و با دقت بالا انجام دهند. جالب است بدانید که با تقویت بعد منطقی مغز، کودکان علاوه بر حل مسائل ریاضی در مواجه با سایر موضوعات روزمره نیز منطقی­‌تر عمل کرده و از همسالان خود جلوتر خواهند بود. ما در موسسه خوارزمی با هدف افزایش قدرت تصویرسازی ذهنی کودکان و با آگاهی از تاثیر بازی ­های رومیزی در چرتکه ، بازی کردن را به کلاس‌های آموزشی چرتکه اضافه کرده و ترکیبی خاص و منحصر به فرد نسبت به روش های سنتی آموزش را بکار می‌­بریم. در ادامه به معرفی برخی از بازی‌های رومیزی مناسب برای افزایش تمرکز و دقت کودکان می پردازیم.

بازی Blitz Geistes

یک بازی فکری واکنشی سریع است که همزمان دو نیمکره مغز را فعال می‌کند. این بازی هیجانی و جالب شامل پنج قطعه به نام‌های روح، صندلی، بطری، کتاب، موش و ۶۰ کارت می‌شود. دو نوع کارت در بازی وجود دارد، در نوع اول رنگ و شکل مهره‌ها با تصویر کارت یکسان است و در نوع دوم تصویر قطعات با رنگ اصلی متفاوت است. تمام کارت‌ها روی میز قرار داشته و در هر دور بازی به نوبت نمایش داده می‌شوند. کارت رو شده متعلق به بازیکنی خواهد بود که زودتر از بقیه رنگ و شکل یکسان طرح را اعلام کند. در صورتی که رنگ تصویر کارت رو شده با رنگ واقعی قطعه تطابق نداشت، بازیکنان می‌بایست قطع‌ه­ای را بردارند که روی کارت ترسیم نشده و رنگ اصلی آن روی کارت نشان داده نشده باشد. بازیکنی که در پایان بیشترین تعداد کارت را داشته باشد، برنده بازی خواهد بود.

بازی Blitz Geistes

بازی تیزبین

بازیکنان در این بازی تعدادی کارت در دست دارند که روی آنها هشت تصویر قرار داشته و بین هر دو کارت فقط یک تصویر مشترک به چشم می‌خورد. سایر کارت‌ها به صورت وارونه در وسط میز گذاشته شده و گرداننده بازی در هر نوبت یکی از کارت‌ها را نمایش می‌دهد. برنده هر دور بازی شخصی خواهد بود که زودتر از بقیه شکل مشترکِ کارتی که در دست دارد را با کارت نمایش داده شده پیدا کند. فرد برنده کارت را برداشته و تا زمان تمام شدن کارت‌های وسط میز بازی ادامه پیدا می‌کند. برنده بازی کسی است که بیشترین تعداد کارت را در پایان داشته باشد. شما برای انجام این بازی به چشم‌هایی تیزبین و سرعت عمل در تطبیق اشکال نیاز خواهید داشت. تقویت هوش فضایی و تجسمی، هوش ریاضی، منطقی و استدلالی و تقویت حافظه دیداری تنها بخشی از مهارت‌هایی هستند که در حین انجام بازی تیزبین تقویت خواهند شد.

بازی بزنگاه

برای انجام بازی بزنگاه کارت­‌ها به صورت مساوی بین بازیکنان تقسیم شده و به پشت بر روی میز چیده می­‌شوند، بسیار مهم است که تصاویر کارت­‌ها پیش از شروع بازی نمایش داده نشود. تمام بازیکنان به صورت هماهنگ یک کارت از کارت­‌های خود را برداشته و در کنار یکدیگر قرار می­‌دهند. هر کدام از بازیکنان که شباهت یکی از سه بخش اصلی کارت خود با کارت برگردانده شده در روی میز را تشخیص دهد، باید فورا دست بزند و در ادامه زنگ وسط میز را به صدا دربیاورد. شخص برنده بعد از اعلام وجه تشابه، تمام کارت‌های نمایش داده شده را برمی‌­دارد و زیر کارت‌های خود قرار داده و بازی ادامه پیدا می­‌کند. در این بازی ۹ کارت مرگ وجود دارد که اگر این کارت‌ها برگردانده شود، بازیکنی که هیچ عکس العملی انجام نداده و فقط خطر مرگ را اعلام کند، برنده آن دور بازی خواهد بود. بعد از به پایان رسیدن کارت‌های اولین بازیکن، بازی تمام شده و برنده کسی است که بیشترین کارت را داشته باشد.

بازی NOX

یک بازی ساده و جذاب با مکانیزم تشکیل جدول که از ۹۰ کارت با رنگ‌های مختلف نارنجی، آبی و سبز تشکیل شده است. بازیکنان در هر دور از بازی سه کارت گرفته و در نوبت خود می‌توانند یکی ‌از این دو کار را انجام دهند:

  1. یک کارت را رو به روی خودش گذاشته و یک ستون کارتی جدید را آغاز کند .
  2. یک کارت از خود که دارای رنگ و عدد یکسان در ستون‌های یکی دیگر از بازیکنان است را در ستون کارت‌های او قرار دهند.

لازم است به خاطر داشته باشید که ستون کارت‌هایی که از لحاظ رنگ و عدد یکسان هستند، ادغام خواهند شد. در پایان هر دور، بازیکنان باید حداقل یک ستون از هر سه رنگ موجود در بازی را داشته باشند، در غیر این صورت هیچ امتیازی نمی‌گیرند. در هر دور بازی، افراد به ‌اندازه‌ی مجموع اعداد بالاترین کارت‌های ستون ‌های پیش ‌روی‌ خود امتیاز می‌گیرند و بازیکنی که زودتر به امتیاز ۱۵۰ برسد، برنده‌ بازی خواهد بود. برای پیروزی در این بازی باید سعی کنید که کارت های شماره بالاتر را برای خود و کارت های پایین‌تر را برای بقیه بازی کنیم.

بازی NOX

بازی کردن پررنگ ترین فعالیت روزمره و طبیعی­‌ترین راه یادگیری در کودکان است. در واقع بازی کردن تعامل بین شما و کودکتان را تا حد بسیار زیادی بالا برده و او در حین بازی از شما می­‌آموزد. تاثیر بازی ­های رومیزی در چرتکه که در علاقه‌­مند کردن کودکان به یادگیری و پیشرفت تحصیلی آنها کاملا نمایان است، ما را برای ادامه راهی که آغاز کرده ایم بسیار مشتاق­‌تر کرده است. شما می‌­توانید این بازی‌های رومیزی را به صورت خانوادگی نیز انجام داده و لحظات خوش و تکرار نشدنی از بازی با کودکان را برای خود و خانوادتان رقم بزنید.

پریسا-عمیدیان

گردآورنده : پریسا عمیدیان
فوق لیسانس کامپیوتر، علاقه مند به تولید محتوا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *