تاثیر موسیقی در یادگیری زبان انگلیسی

آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده که یک موسیقی را بارها گوش کنید و بی اختیار و بدون هیچ تلاش خاصی کلمات آن در ذهن شما نقش ببندد؟ چرا ما از گوش دادن به یک آهنگ تکراری خسته نمی شویم؟ آیا تا به حال یادگیری زبان انگلیسی با موسیقی را امتحان کرده اید؟

براساس تحقیقات و تجربیات به روز کلید اصلی یادگیری یک زبان جدید نه استعداد مادر ذاتی و نه پشتکار بیش از حد است، بلکه راه حل اصلی آموزش دیدن از طریق ابزارها، تکنیک­ها و داشتن عادات صحیح است. شاید باور نکنید اما یکی از بهترین ابزارهای یادگیری، تلفن هوشمند کنار دست شماست که می­توانید برای یادگیری زبان با موسیقی از آن استفاده کنید. تاثیر موسیقی در یادگیری زبان انگلیسی به‌ قدری زیاد است که سال‌ها پس از یادگیری امکان فراموشی آن تقریبا ناممکن بوده و سالیان متمادی در ذهن باقی خواهد ماند. افراد در طول روز از موسیقی‌های مختلفی استفاده می‌کنند که موجب شده به ‌عنوان بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی شناخته شده و رابطه انسان و موسیقی را نشان می‌دهد. مهم‌ترین تاثیر موسیقی بر احساسات افراد بوده و آرامش را برای آنها به همراه خواهد شد. زمانی که آرامش ذهنی فرد بیشتر شود یادگیری زبان انگلیسی نیز ساده‌تر بوده و کلمات بهتر در ذهن جای می‌گیرند.

آهنگ برای یادگیری زبان

تاثیر موسیقی در یادگیری زبان انگلیسی تا آن جایی است که گوش دادن به یک آهنگ کلاسیک به علت داشتن انبوهی از کلمات و اصطلاحات زبان محاوره، برای یادگیری زبان انگلیسی با تلفظ و لهجه درست بسیار تاثیرگذار خواهد بود. در واقع زمانیکه به موسیقی انگلیسی گوش می دهیم قدرت تمرکز و درک ما در خصوص تلفظ و ضرب آهنگ لغات تا حد چشمگیری افزایش خواهد داشت و تکرار شعر و آهنگ همزمان در طول زمان به روند یادگیری زبان انگلیسی بسیار سرعت خواهد داد. شما همچنین می توانید ویدئو تصویری موزیک مورد علاقه خود را همراه با زیرنویس از وب سایت­های آموزشی زبان انگلیسی دانلود کرده و بر روی گوشی خود داشته باشید تا در مواقع مختلف بتوانید از آن استفاده کنید. زمانی که افراد از طریق موسیقی به یادگیری زبان انگلیسی می‌پردازند دیگر با کمبود وقت مواجه نخواهند شد و می‌توانند به سادگی این زبان را بیاموزند. گوش دادن به موسیقی در واقع زمان خاصی نداشته و حتی زمان آشپزی نیز می‌توان زبان انگلیسی را یاد گرفت. دیگر تاثیر موسیقی در یادگیری زبان انگلیسی آشنایی با فرهنگ مردم انگلیسی زبان، تفکر و نوع احساسات آنها در مدت زمان کوتاهی است. شما می توانید با دوستان انگلیسی زبان در خصوص هنرمندان، خوانندگان آهنگ ها و نوازندگان مشهور به زبان انگلیسی مکالمه داشته باشید که در نوع خود تجربه ای خاص خواهد بود.

 

آموزش زبان کودکان

نکته جالب توجه این است که شباهت بسیاری بین زبان و موسیقی وجود دارد چراکه به غیر از انتقال پیام و معانی، موسیقی و زبان در درجه اول بر روی صدا متمرکز هستند. به عبارت دیگر، هنگامی که صحبت می کنیم و یا موسیقی می سازیم، صداهایی تولید می کنیم که ملودی خاصی دارند و اغلب این ملودی ها مسئول انتقال معانی هستند. واضح است که برای تشخیص عصبانیت افراد لازم نیست با زبان آشنا باشیم و تنها صحبت کردن با صدای بلند کافی است. موسیقی و زبان هر دو از طریق تقلید یا تکرار آنچه می شنویم، یاد گرفته می شوند و این یک شباهت مهم دیگر است. باتوجه به موارد فوق می توان گفت تاثیر موسیقی در یادگیری زبان انگلیسی غیر قابل انکار بوده و با گوش دادن به موسیقی می توان زبان انگلیسی را بهتر آموخت. به نظر شما آهنگ ها در یادگیری زبان چه بخش هایی را تقویت می کنند؟

 • واژگان

تکرار متن ترانه روشی اثبات شده در تسلط و یادگیری سریع کلمات و عبارات جدید است، به‌ ویژه که در متن ترانه‌ها طیف وسیعی از کلمات استفاده می‌شود. این بخش از یادگیری در متن ترانه شبیه بخشی از کلاس است که با تمرین و تکرار لغات آموزش داده می‌شود (البته با همراهی با موسیقی پس‌زمینه).

 • تلفظ و لهجه

تشخیص تلفظ یک کلمه در برخی موارد دشوار بوده و آهنگ‌ها یک ابزار خارق‌العاده برای شنیدن کلمات انگلیسی است که توسط یک انگلیسی زبان خوانده می‌شود. با آواز خواندن هم‌زمان با آهنگ موردعلاقه‌ انگلیسی خود می توانید تلفظ صحیح رایاد گرفته و به خاطر بسپارید به ‌طوری که بتوانید هنگام صحبت کردن به انگلیسی تلفظ صحیح را به کار ببرید.

 • حافظه

یک سری از آهنگ‌های انگلیسی محبوبیت دارند و به راحتی به خاطر سپرده می‌شوند و تا مدت‌ها در ذهن شما حک می‌شوند. در این حالت به خاطر سپردن کلمات و اصطلاحات جدید از طریق تکرار آن ترانه آسان‌تر می‌شود.

 • سرعت کلام در مکالمه های واقعی

آهنگ‌ها سرعت‌های متفاوتی دارند در واقع بعضی سریع و بعضی دیگر کند هستند. این بدان معنی است که می‌توانید آهنگ‌های ساده و آهسته را شروع کنید و بعداً از آهنگ‌های سریع‌تر و پیچیده‌تری استفاده کنید. انگلیس‌ها و آمریکایی‌ها اغلب سریع صحبت می‌کنند، بنابراین گوش دادن به آهنگ‌های سریع‌تر روش خوبی برای تعامل در مکالمه‌های واقعی است.

همانطور که تا به این جا نیز گفته شد، ما بر این باوریم که آموزش زبان انگلیسی با استفاده از موسیقی یکی از راه های میانبر و پربازده برای یادگیری است. اما نحوه درست آغاز این روش یادگیری چگونه است؟

 1. یک موزیک را با سلیقه خود انتخاب کنید. (برای شروع پیشنهاد ما به شما یک آهنگ پاپ عاشقانه است که کلمات زیادی ندارد و یادگیری آن آسان است.
 2. بدون هم خوانی با موزیک  دو الی سه بار به آن گوش کنید و سعی کنید معنی کلمات را دریابید.
 3. ممکن است در کل آهنگ فقط دو الی سه کلمه را درک کنید اما دلسرد نشوید.
 4. در صورت امکان، با هدفون آهنگ را گوش کنید زیرا با تسلط بیشتری به موسیقی و کلمات توجه خواهید کرد.
 5. در قدم بعدی متن آهنگ را از اینترنت پیدا کرد و این بار موزیک را با نگاه کردن به متن گوش دهید و این کار را تکرارکنید.
 6. در این قدم با موزیک همخوانی کنید و سعی کنید معنی تمامی کلمات را بنویسید.
 7. این کار تا زمانی که تسلط کافی پیدا نکردید و درک کامل از جملات نداشته اید تکرار کنید.
 8. این مراحل را با آهنگ های دیگر نیز تکرار کنید.

هر آهنگ تازه ای که انتخاب می کنید باید شامل تعدادی لغت جدید با نسبت متعادل باشد و بخشی از لغات موجود در ترانه جدید با دانسته های قبلی شما هم پوشانی داشته باشد تا لغات قبلی در ذهن شما ماندگار شده و انگیزه شما را بالا ببرد.

یادگیری زبان انگلیسی

معرفی سایت دانلود آهنگ برای آموزش زبان به کودکان

معرفی آهنگ برای یادگیری زبان انگلیسی

Super Simple Songs
Maple Leaf Learning
Bounce Patrol
Kiboomers
Mother Goose Club
Dream English
Pink Fong
Coco Melon

شما تا به امروز از چه روش هایی برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کرده اید؟

پریسا-عمیدیان

گردآورنده : پریسا عمیدیان
فوق لیسانس کامپیوتر، علاقه مند به تولید محتوا

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *